Stowarzyszenie Pomorskie Pośredników w Obrocie Nieruchomościami

Z CYKLU: FAJNY FILM SPPON POKAZAŁ…

RECENZJA FILMU DOKUMENTALNEGO „BLOKI”

UROK WIELKIEJ PŁYTY?

Bloki – są wszędzie. Czasami ich nie widzimy, bo tak się wkomponowały w krajobraz, że już przestały drażnić. Inne potrafią jeszcze zdziwić, zwłaszcza tam, gdzie wyrastają w szczerym polu, wśród kartoflano-kapuścianego pejzażu. To też bloki, tyle że nowe, buńczucznie zwane apartamentowcami, zbudowane całkiem niedawno lub kilka lat temu.

Dzisiaj zestandaryzowane osiedla to nie fenomen czy zjawisko, ale codzienność. Jak ciągle ważna dla mieszkańców, architektów, przechodniów, krytyków, historyków, dziennikarzy, ale również nas, pośredników, pokazuje dokument pt. „Bloki” Konrada Królikowskiego, zrealizowany w 2017 roku, na podstawie napisanego wspólnie z Martą Zabłocką scenariusza. Film jest zapisem przemijającej historii. Rozmowy z odchodzącą generacją architektów (m.in. jedną ze współautorek gdańskich falowców architekt Danutą Olędzką) przywołują czasy, gdy monopol mega dewelopera, czyli państwa i jego urzędników, bardzo rzadko ulegał argumentacji urbanistów. A przecież z dzisiejszej perspektywy betonowe sypialnie okazują się nie tylko całkiem wygodnym miejscem do mieszkania, ba, do życia, ale mają swój specyficzny klimat, szczególną aurę. Siermiężność zamieniła się w swoistą stylowość. Co ważne, autorzy filmu skupili się nie tylko na przeszłości, patrzą również na to co dzieje się współcześnie i zadają pytania o przyszłość. Już wiemy co się nie stało. Wielkopłytowe osiedla nie zamieniły się w post prl-owską favelę. Żyją starym – nowym życiem, w niektórych aspektach przeganiając atrakcyjnością współczesne „królewskie tarasy”, „różane gaje” czy „słoneczne doliny”. I zapewne tak pozostanie, bo jak stwierdził jeden z wypowiadających się specjalistów, jesteśmy skazani na budownictwo blokowe – wielomieszkaniowe i wieloklatkowe.

Niezwykle interesujące okazało się udokumentowanie szczególnego związku ludzi ze zurbanizowaną przestrzenią. Z jednej strony deklarowany silny sentyment mieszkańców starych osiedli, do których przeprowadzili się z bardzo skromnych, czy wręcz trudnych do wyobrażenia, warunków mieszkaniowych. Z drugiej pewna rezygnacja (w głosie) czy determinizm przyczynowy, młodych małżonków i rodziców, cieszących się nowoczesnym standardem mieszkania, do którego w pewnym sensie są przyspawani wieloletnią spłatą kredytu. Ale jest też trzecia grupa bardzo młodych ludzi, dla których hipsterskie klimaty  falowców czy punktowców są wartością samą w sobie. Czy uchronią wielomilionowe zasoby przed upadkiem i zapomnieniem? Czas pokaże.

To są ważne obserwacje dla pośredników. W relacjach z klientem staramy się uchwycić i zbadać istotną motywację, sprężynę, która uruchamia proces decyzyjny i ma wpływ na ostateczne rozstrzygnięcia na poszczególnych etapach realizacji transakcji. Zarówno po stronie sprzedających jak i kupujących. Dzięki wysiłkowi twórców filmu, uważnej prezentacji racjonalnych przesłanek, emocji i sentymentów, można zrozumieć więcej, zwłaszcza tam gdzie dzieli nas przestrzeń pokoleniowych doświadczeń i skojarzeń.

„Bloki” to film starannie skonstruowany i sfilmowany. Wydaje się pokazywać świat blokowisk takim jakim jest w rzeczywistości. Nie epatuje szarością betonowych ścian, ale też nie lukruje komputerową wizualizacją, rodem z deweloperskich spotów reklamowych. Brzmienia muzyki i selektywnych dźwięków dobrze uzupełniają obraz.

Uczestnicy seansu w Gdyńskim PPNT mieli okazję skomentować, w rozmowie z reżyserem, to co zobaczyli na ekranie. Taką wymianę poglądów można uznać za dodatkową, istotną jakość i korzyść.

Stowarzyszenie Pomorskie Pośredników w Obrocie Nieruchomościami po raz pierwszy w swojej historii zorganizowało pokaz filmowy, ale nabrało apetytu na ciąg dalszy. Zarząd SPPON oraz profesjonalna sala kinowa, kompetentna obsługa i dobry klimat do dyskusji, czekają na propozycje i sugestie również z Państwa strony.

Wierzymy, iż grono uczestników takich spotkań będzie się powiększać.

Grzegorz Dobrowolski
Zarząd SPPON

Bloki – film dokumentalny, 2017
Reżyseria: Konrad Królikowski
Scenariusz: Marta Zabłocka, Konrad Królikowski
Projekcja: 14.03.2018, PPNT, Gdynia

 

Facebook